Nuolat besikeičiančiame darbo pasaulyje tam tikrų profesijų atstovai sugeba išlikti žingsniu priekyje kitų. 2023 m. viena profesija bus ypač paklausi kaip niekada anksčiau: duomenų mokslas. Tačiau kas lėmė duomenų mokslo populiarumą ir kodėl duomenų mokslininkai yra tokie paklausūs? Šiame straipsnyje nagrinėjami šie klausimai ir reiškinys – duomenų mokslas.
Duomenų mokslo supratimas
Duomenų mokslas apima mokslinių metodų, procesų, algoritmų ir sistemų naudojimą siekiant iš struktūrizuotų ir nestruktūrizuotų duomenų išgauti žinias ir įžvalgas. Tai daugiadisciplininė sritis, kurioje derinami statistikos, duomenų analizės, mašininio mokymosi ir susiję metodai, kad būtų galima suprasti ir analizuoti faktinius reiškinius naudojant duomenis.
Kodėl duomenų mokslas yra paklausus?
Duomenų sprogimas. Vis didėjant duomenų kiekiui, kurį generuoja įmonės, socialinė žiniasklaida ir daiktų interneto (IoT) prietaisai, labai reikia specialistų, galinčių įprasminti šią informaciją. Pasaulis išgyvena duomenų bumą, o duomenų mokslininkai yra šių duomenų valdymo, interpretavimo ir panaudojimo priešakyje.
Sprendimų priėmimas ir strategija. Įmonės pripažįsta duomenimis pagrįstų sprendimų priėmimo svarbą. Duomenų mokslininkai atlieka svarbų vaidmenį teikiant naudingas įžvalgas, prognozuojant tendencijas ir priimant strateginius sprendimus, todėl šiuolaikinėms įmonėms jie yra nepakeičiami.
Pažanga dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi srityje. Duomenų mokslininkų, kuriems dažnai tenka pagrindinis vaidmuo kuriant šias sistemas, paklausa išaugo.
Ką daro duomenų mokslininkai?
Duomenų mokslininkai atlieka įvairias užduotis, įskaitant:
Duomenų gavyba. Didelių duomenų kiekių išgavimą iš įvairių šaltinių.
Duomenų valymas ir valdymas. Duomenų tikslumo, išsamumo ir paruošimo analizei užtikrinimas.
Duomenų analizė. Duomenų analizė: statistinių metodų ir programinės įrangos naudojimas duomenims analizuoti ir interpretuoti.
Prognostinis modeliavimas. Duomenų naudojimas būsimoms tendencijoms ir elgsenai prognozuoti.
Bendravimas. Duomenų įžvalgų ir prognozavimo modelių pateikimas suinteresuotosioms šalims lengvai suprantamu būdu.
Duomenų mokslininkams reikalingi įgūdžiai
Turėdami tokią plačią atsakomybės sritį, duomenų mokslininkai turi turėti įvairių įgūdžių. Tai, be kita ko, šie įgūdžiai:
Techniniai įgūdžiai. Tai apima programavimo kalbų, tokių kaip „Python” ir “MySQL”, “C++” žinias, gilų duomenų bazių supratimą ir mašininio mokymosi algoritmų taikymo patirtį.
Statistiniai įgūdžiai. Duomenų mokslininkai turi turėti gerus statistikos pagrindus, kad galėtų analizuoti ir interpretuoti sudėtingus duomenų rinkinius.
Problemų sprendimo įgūdžiai. Jie turi gebėti kritiškai ir kūrybiškai mąstyti, kad galėtų spręsti sudėtingas problemas ir atlikti duomenimis pagrįstas prognozes.
Bendravimo įgūdžiai. Duomenų tyrėjai turi veiksmingai pranešti savo išvadas ne techninio profilio komandos nariams ir suinteresuotosioms šalims.
Apibendrinant galima teigti, kad tai, jog duomenų mokslas 2023 m. taps paklausiausia profesija, nestebina, atsižvelgiant į esminį duomenų vaidmenį šiuolaikiniame skaitmeniniame pasaulyje. Kadangi duomenys ir toliau kaupiami ir jais remiamasi precedento neturinčiu mastu, duomenų specialistų paklausa greičiausiai ir toliau augs, o tai suteikia daug žadančių karjeros perspektyvų tiems, kurie turi reikiamų įgūdžių ir žinių.